Primăria Municipiului Călărași a obținut o nouă finanțare europeană, prin POR 2014-2020-apel de proiecte dedicat sprijinirii obiectivelor Strategiei UE pentru Regiunea Dunării (SUERD).

Este vorba de finanțare pentru proiectul „Reabilitarea termică a Căminului pentru persoane vârstnice Sfântul Antin Ivireanul Călărași”, care are o valoare de aproximativ 560.000 de euro (2.720.098,70 lei).

Proiectul își propune măsuri de creștere a eficienței energetice a clădirii, prin:

1. Izolarea termică a pereților exteriori
  2. Înlocuirea tâmplariei exterioare
  3. Termoizolarea planșeului peste ultimul nivel (terasă necirculabilă)
  4. Termo și hidroizolarea terasei necirculabile
  5. Înlocuirea totală a distribuției instalației de încălzire cu conducte noi
  6. Refacerea izolației conductelor de distribuție agent termic de încălzire aflate în subsolul clădirii
  7. Reabilitarea instalației de apă caldă
  8. Reabilitarea instalației de iluminat
  9. Alte lucrări conexe

Se propune, ca sursă regenerabilă de energie, folosirea pompelor de căldură de tip aer-apă și integrarea acestora în sistemul existent de încălzire, dar și o instalație de panouri solare termice cu tuburi vidate care să asigure apa caldă menajeră.

Investițiile se vor desfășura pentru o arie construită desfășurată de  2.516 mp.

----------------------------------------------------